Blog

Mília a Noria

Obrázok k článku: Mília a Noria
Odkiaľ pochádzajú?
Ak ste o nich doposiaľ vôbec, aleže vôbec nepočuli, mali by ste vedieť, že Mília a Noria sú dve odrodové vínka, ktorých základ bol vyšľachtený na Slovensku. Malé rastlinky, ktoré pred desiatkami rokov rástli z púčika na pevný kernatý strom, sa prispôsobovali na miestne klimatické podmienky, aby o nejaký čas mohli zarodiť najkvalitnejšie hrozno vinohradníkom z oblasti medzi juhom a západom, v oblasti nazývanej Strekov.
 
V čom sú iné?
Keď sa lepšie prizrieme na ich korene silne zapustené do tunajšej mimoriadne výživnej čiernej zeme, na kmene a živelne rozmáhajúce sa vetvy, púčiky a listy silné, zároveň jemné ako ženské dlane, zistíme, že nijak extrémne sa nelíšia od ostatých odrôd. Ich špecifické znaky zbadať až vo finále. Pod dohľadom slnka, ktoré v Strekove svieti podľa oficiálnych štatistík najviac dní v roku (na rozdiel od iných kútov nášho Slovenska), dozrieva tu základ pre výnimočnú chuť a vzácne víno.
 
Míllia dozrieva skôr. Noria zase udržuje vysoký obsah kyselín veľmi dlho, čo v ideálnych ročníkoch zabezpečí dozrievanie hrozna do vysokého prívlastku. Vo vôni Mílie sú bežne citeľné exotické, tropické ovocie, kým v Norii badať vôňu po broskyniach. To však nebráni tomu, aby si boli tieto dve vína sestrami, nerozlučnou dvojicou, ktorá bude i ďalším generáciám pripomínať výnimočnosť úrodného kraja.
 
Milia je kríženec Müllera-Thurgau a Tramínu červeného. Možno od neho očakávať charakteristickú jemnú arómu. Je korenistá, extraktívna, s príjemnými jemnými kyselinami.
Noria je zase kríženec Rizlingu rýnskeho a Semillonu. Typická je jej sviežosť a výrazný odrodový charakter. Patrí medzi akostné vína s prívlastkom neskorý zber. Polosuché, biele.
 
Prečo práve ženské mená?
Výber ženských mien, nebola náhodná. Povráva sa, že obe dostali meno po svojich pestúnkach, po Milke (Emílii) a Norike (Nore), ktoré sa o vinice od ich mala malička starali. Ak budete mať príležitosť ich ochutnať, spomeňte si na roky tvrdej práce, ktoré museli Milka a Norika podstúpiť. Údajne až 50 rokov trvá, kým vysadená vinica dozreje do svojich najlepších čias, ideálnych na zber a následné spracovanie vo víno najvyššej kvality.
 
 
A ešte niečo na záver.
Pri pátraní po pôvode mien sme zistili ďalšie zaujímavosti, ktoré nás len utvrdzujú v tom, že celý príbeh okolo Norie a Mílie nemôže byť náhoda.
Žena s menom Nora vždy a všade vystupuje mimoriadne diplomaticky a šarmantne. Má prirodzený dojem jemnosti a skromnosti.
Ak by sme si túto vlastnosť pretransformovali na Noriu, dostaneme odpoveď na to, prečo toto víno, inak s prívlastkom polosuché, pôsobí na prvý dojem sladšie než ostatné vína tejto kategórie. Prečo už po otvorení prvej fľaše so skromným názvom, nachádzame priehrštie najlepšieho, na arómy bohatého ovocia.
 
Nositeľka mena Emília, zase zaujme so svojou charizmou aj v tom najväčšom dave ľudí. Aj keby veľmi chcela zostať v úzadí, bohužiaľ sa jej to nikdy nepodarí. Je zábavná, temperamentná a pre svoje okolie príťažlivá.
A presne taká je i Mília. Jeden by povedal, že takéto víno bude obľúbeným nápojom práve žien, avšak sladučká Mília sa pohráva i s chuťovými pohárikmi najnáročnejších vinárov. Získava si srdcia ako žien, tak aj mužov, navyknutých na vína s prívlastkom suché. Neustále prekvapuje. Jednoducho, nenecháva nikoho bez povšimnutia.