e Vzácne dary prírody – vína Château Rúbaň Grand | Château Rúbaň

Blog

Vzácne dary prírody – vína Château Rúbaň Grand

Obrázok k článku: Vzácne dary prírody – vína Château Rúbaň Grand

SEN KAŽDÉHO VINÁRA

Niekoľko výnimočných a zároveň pokorných vinárov to cíti tak, že náplňou ich práce nie je jednoduchá výroba alkoholických nápojov. Sú presvedčení, že  sú predlženou rukou prírody. A svojim majstrovstvom, umom a citom iba umožňujú ostatným vnímať to, čo stvorila sama matka príroda. Zveličujú? Preháňajú? Možno nie.

Pravdou je, že kvalitné víno stvorené zo zdravého hrozna je živý výrobok a nesie pečať ročníka, regiónu, počasia a aj samotného vinára. Žiadny ročník nie je totožný s predchádzajúcimi a vždy sa nájdu rozdiely. My v Château Rúbaň sa snažíme vyrábať to najlepšie víno z plodov najlepších miestnych viníc, pomocou šetrnej technológie a s pokorou pred vôľou prírody.  Snažíme sa udržať vysoký štandard vín a nikdy nesklamať našich konzumentov produktom nižšej kvality.

DARY PRÍRODY V CHÂTEAU RÚBAŇ

Avšak občas tiež cítime, že s niektorými vínami má matka príroda hlbšie zámery.  Robíme si pri nich svoju prácu poctivo a s radosťou ako vždy, ale hrozno, víno, či vína sú v danom momente ovplyvnené čímsi výnimočným. Pozorujeme vznik vzácneho daru prírody a máme pocit možnosti vytvoriť exkluzívnu kvality. Nie je to častý jav, skôr ide o vzácnu výnimku. V našej doterajšej histórii sa to stalo iba dvakrát a ani nepredpokladáme, že sa to stane počas nasledujúcich piatich rokov častejšie. Išlo vždy o jedinečnú súhru okolností, o neobyčajný dar prírody.

Raz došlo k napadnutiu malej časti viniča hrozna Dunaj ušľachtilou plesňou Botritis cinerea. Vďaka tomu sme získali mušt s neuveriteľnou cukornatosťou muštu až 36,5°  NM. V našom regióne ide o veľmi vzácny, až ojedinelý jav, ktorý sa stal iba raz za posledných desať rokov. To nám umožnilo vytvoriť sladké červené víno na úrovni charakteru 5 až 6 putňového tokajského  výberu, v množstve iba 600 fliaš. Je to víno veľmi zriedkavé a prakticky nie je možné predpovedať, kedy sa to najbližšie podarí. Takto sa zrodilo sladké červené víno Dunaj Grand.

Druhým prípadom bol ročník 2017. Počasie aj prírodné podmienky boli najlepšie za posledných 5 až 7 rokov pre všetky červené odrody. Všetko bolo ako z veľkej knihy. Počas výroby a dozrievania sme už pocítili, že je tu šanca vytvoriť niečo neobyčajné, čo sa iba skrýva a nám sa naskytla možnosť ukázať ten dar. Náš enológ Laco Ďörď a someliér Peter Kecskés sa pustili do hľadania ideálnej kombinácie červeného cuvée. Postupne sa vykryštalizovalo zloženie, pomery, ukázala sa cesta dozrievania a ďalšieho zušľachtenia vína. Nakoniec vzniklo to, čo umožnila príroda: červené víno Chateau Rúbaň Grand v počte skoro 4800 fliaš.

ZRODILI SA VÍNA CHÂTEAU RÚBAŇ GRAND

Vzácnosť a výnimočnosť vín Grand podtrhujú aj etikety. Zobrazujú nočnú osvietenú siluetu našej viac ako 200 ročnej kúrie v pozadí s ešte starším platanom a zlatú pečať. Tento typ noblesných etikiet sa v Château Rúbaň používa iba na vína Grand.

Na sladký Dunaj Grand si ešte treba počkať, náš Laco Ďörď sa s ním ešte „mazná“. Ale ak máte náladu ochutnať niečo výnimočné, naše noblesné červené cuvée Château Rúbaň Grand nájdete na našom eshope: https://eshop.vinoruban.sk/produkt/grand/.

Prajeme vám nezabudnuteľný zážitok a na zdravie!