e Región | Château Rúbaň

Región

Slnko a pôda

V Strekove milujú víno všetci. Aj slnko, voda a zem.

Každý rád vyzdvihuje výnimočnosť svojho diela a svojim spôsobom má pravdu. Asi ťažko by sme našli dve rovnaké vína hoci aj od susediacich vinárov. Myslíme si, že práve vzťah k tomuto remeslu je to, čo robí dobré víno výnimočným. Sú tu však aj iné podmienky, ktoré majú nezanedbateľný vplyv. A práve tie robia Strekov ideálnym miestom pre venovanie sa tejto láske.

Nachádzame sa v takzvanom zlatom vinohradníckom reze – v mieste, s mimoriadne priaznivými podmienkami na pestovanie viniča. Začneme tým, že máme štatisticky najviac slnečných dní v roku. Tejto protekcii od slnka sa nesmierne tešíme, pretože jeho nedostatok sa nedá ničím nahradiť. Skrátka aj ono to tu má rado. Matička zem v starostlivosti nijak nezaostáva. Obsahuje všetko potrebné pre pestovanie viniča vo vrcholovej forme. Okolité lesy a rybníky spolu s neďalekým Dunajom vytváraju makroklímu, ktorá dáva vínu nezameniteľný charakter. Letný vzduch tu býva presýtený vôňou obilia, marhúľ, broskýň a sliviek. A počas babieho leta môžete pozorovať opar vinúci sa z blízkych Parížskych močiarov. Sme presvedčení o tom, že to všetko sa dá nájsť aj v našom víne. Dokonca občas máme pocit, že ono si pestuje nás.

vinohradnik

Šľachtenie

Skoro upadli do zabudnutia, teraz zušľachťujú ponuku vinoték.

Dávna vinárska tradícia nám umožňuje okrem tradičných a obľúbených druhov, venovať sa aj našej láske – znovuoživovaniu menej známych, zabudnutých odrôd, ktoré boli vyšľachtené špeciálne do podmienok Strekovského regiónu. Dokážu naplno vyťažiť jeho potenciál a premeniť ho na neopakovateľný zážitok chutí, vôní a farieb. Navyše nám hladká srdce, že svojou troškou prispievame k zachovaniu kultúry, rozvoju ducha a tradícií tohto výnimočného kraja. Je nám veľkou cťou a radosťou, že môžeme obohatiť ponuku na trhu o také raritky akými sú Milia, Noria či Svoj sen. Niektoré z nich už stihli povyhrávať aj vzácne medajly a ocenenia.

Mília je kríženec Müllera-Thurgau a Tramínu červeného, je charakteristická jemnou arómou, je korenistá, extraktívna, s príjemnými jemnými kyselinami.

Noria je kríženec Rizlingu rýnskeho a Semillonu, typická je jej sviežosť a výrazný odrodový charakter.

Svoj sen je kríženec Rulandského sivého, Leánky a Rizlingu rýnskeho. Táto odroda je snom každého vinára, má svoje neopakovateľné čaro v hlbokom vneme a aróme po pomarančoch

osvetlena flasa

Špecifikácia regiónu

Až keď spoznáte tento kraj, dokážete si vychutnávať naše vínko naplno.

Vychutnávať si naplno naše víno sa nedá bez toho, že by ste zároveň nespoznávali aj tento úžasný kraj.

Vychutnávať si naplno naše víno sa nedá bez toho, že by ste zároveň nespoznávali aj tento úžasný kraj. Najteplejší kút Slovenska a temperament južného suseda dal vzniknuť veľmi srdečnej atmosfére a veselým pohostinným ľuďom. Nech prídete kdekoľvek, vždy ste vítaný s otvorenou náručou.

Región je bohatý na termálne pramene, čo dalo vzniknuť kúpeľom a kúpaliskám so všetkým, čo k tomu patrí. Nechať sa hýčkať liečebnými procedúrami, alebo si len tak lenivo rochniť v bahennom kúpeli.

Pre tých aktívnejšie zameraných milovníkov vodných športov a romantickej rybačky poskytuje Dunaj so svojími malebnými zátokami dokonalé zázemie o akom môžu inde iba snívať.

A ani suchozemci na kolesách neprídu skrátka, okrem miestnych cyklotrás v prekrásnej prírode, regiónom prechádza aj legendárna Dunajská trasa z Passau až k Čiernemu moru.

Pre tých, ktorí to majú radšej ušľachtilejšie a na úrovni, tu rovinatý terén dal vzniknúť golfovým ihriskám, ktoré si rýchlo získavajú svojích stálych hostí aj spoza hraníc. To asi nebude náhoda, že sa tu tak vzácne nakombinovala príjemná klíma, priateľskí domáci, idylická príroda s bohatými možnosťami rekreácie a športu. A ešte aj to vínko tu tak chutí. No, kto by tomu dokázal odolať.

traktor vo vinici