e Víno a Vinárstvo | Château Rúbaň

Víno a Vinárstvo

Víno sa dá robiť dobre len vtedy, keď ho milujete.

Je to ten typ práce, ktorý sa dá robiť dobre len vtedy, keď ho milujete.

Chceme tvoriť niečo natoľko vynimočné, že na to budeme hrdí nielen my, ale úplne všetci. Každý sa toho bude cítiť súčasťou. Každý sa v tom nájde. Máme tie najlepšie predpoklady tvoriť jedinečné víno. Slnko nám dopriava najvyšší počet slnečných dní v krajine, naša pôda má špecifické zloženie, ktoré dáva vínu nezameniteľný charakter. Žijú tu pracovití a usilovní ľudia s bohatými skúsenosťami a vinárskou tradíciou. Vyrábame víno z hrozna tam, kde sa urodilo a tak sa snažíme podporovať tento úžasný región. Túžime predstavovať svetu doposiaľ nepoznané odrody, ktoré boli vyšľachtené špeciálne na naše podmienky. Skrátka chceme sa podeliť o lásku k vínu, aby sme si spoločne vychutnali krásy tohto jedinečného kraja.

Jedno z najväčších šťastí je, keď človek môže robiť to, čo ho napĺňa – čo mu dáva zmysel. My takýto sen žijeme. Sme za to vďační a radi sa o tento dobrý pocit podelíme. Ideálne, keď nás prídete pozrieť sem, k nám. Do strekovského kraja. A keď sa nedá, aspoň si doma otvorte našu fľašu. Určite to pocítite.

priroda dom

Víno

Technológie

Je to ručná prácička, ktorú treba robiť hlavne srdcom.

Ťažko povedať, či by maznanie sa mamky s dieťaťom niekto nazýval technológiou, ale my to tu radšej voláme láska. A tú prejavujeme svojim ratolestiam od útleho detstva až po ten záverečný dúšok.

Po dôkladnom skúmaní dozrievania určíme ideálny termín oberačky a ide sa na to. Samozrejme oberáme starostlivo ručne, do malých bedničiek a bez zatláčania. Po rýchlom presune do vinárstva nasleduje precízne, opäť ručné, triedenie na trasúcom stole. Tu vidíme, ako sa bobulky už nevedia dočkať, kedy z nich bude to naše povestné vínko. Ďalší postup závisí od typu:

Biele hrozno po odstopkovaní šetrne vylisujeme. Mušty odkalíme a nasleduje kvasenie. Zrenie prebieha v antikorových tankoch, pri nízkych teplotách, aby sme čo najviac zachovali aromatické látky a buket.

Červené hrozno sa kvasí vo vinfikátoroch, kde sa pri kontrolovanej fermentácii macerujú nielen farbivá, ale aj taníny a buketné látky. Vyzrievanie si už vyžaduje drevené sudy.

Ružové víno u nás robíme z Cabernetu Savignon. Po jemnom vylisovaní ho pár hodín nakvášame čím budúce vínko získava svoju typickú ružovú farbu ale aj celé spektrum nádherných aromatických látok.

Aj keď ide o staroveké umenie, kombinujeme najmodernejšie technológie s tradičnými postupmi. Neustále sa učíme, experimentujeme, ale hlavne vychutnávame.

etikety

Šľachtenie

Skoro upadli do zabudnutia, teraz zušľachťujú ponuku vinoték.

Dávna vinárska tradícia nám umožňuje okrem tradičných a obľúbených druhov, venovať sa aj našej láske – znovuoživovaniu menej známych, zabudnutých odrôd, ktoré boli vyšľachtené špeciálne do podmienok Strekovského regiónu. Dokážu naplno vyťažiť jeho potenciál a premeniť ho na neopakovateľný zážitok chutí, vôní a farieb. Navyše nám hladká srdce, že svojou troškou prispievame k zachovaniu kultúry, rozvoju ducha a tradícií tohto výnimočného kraja. Je nám veľkou cťou a radosťou, že môžeme obohatiť ponuku na trhu o také raritky akými sú Milia, Noria či Svoj sen. Niektoré z nich už stihli povyhrávať aj vzácne medajly a ocenenia.

Mília je kríženec Müllera-Thurgau a Tramínu červeného, je charakteristická jemnou arómou, je korenistá, extraktívna, s príjemnými jemnými kyselinami.

Noria je kríženec Rizlingu rýnskeho a Semillonu, typická je jej sviežosť a výrazný odrodový charakter.

Svoj sen je kríženec Rulandského sivého, Leánky a Rizlingu rýnskeho. Táto odroda je snom každého vinára, má svoje neopakovateľné čaro v hlbokom vneme a aróme po pomarančoch

osvetlena flasa

vinárstvo

Vinice

Hĺbku koreňov pocítite v každom dúšku.

Nájdete nás na okraji obce Rúbaň v areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom. Sme súčasťou Strekovského regiónu v rámci Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Priamo v srdci Podunajskej nížiny.

Máme to tu radi a preto si ako jedni z mála zakladáme na mieste pôvodu pestovania hrozna aj výroby vína. Myslíme si, že v časoch globalizácie a pretlaku lacných dovozových vín si tento prístup nájde svojich fanúšikov. Snáď sa nám túto hrdosť podarilo zmeniť na príjemné tóny v našom víne. Však ochutnajte a dajte vedieť.

vinohrad zhora

Špecifikácia regiónu

Až keď spoznáte tento kraj, dokážete si vychutnávať naše vínko naplno.

Vychutnávať si naplno naše víno sa nedá bez toho, že by ste zároveň nespoznávali aj tento úžasný kraj.

Vychutnávať si naplno naše víno sa nedá bez toho, že by ste zároveň nespoznávali aj tento úžasný kraj. Najteplejší kút Slovenska a temperament južného suseda dal vzniknuť veľmi srdečnej atmosfére a veselým pohostinným ľuďom. Nech prídete kdekoľvek, vždy ste vítaný s otvorenou náručou.

Región je bohatý na termálne pramene, čo dalo vzniknuť kúpeľom a kúpaliskám so všetkým, čo k tomu patrí. Nechať sa hýčkať liečebnými procedúrami, alebo si len tak lenivo rochniť v bahennom kúpeli.

Pre tých aktívnejšie zameraných milovníkov vodných športov a romantickej rybačky poskytuje Dunaj so svojími malebnými zátokami dokonalé zázemie o akom môžu inde iba snívať.

A ani suchozemci na kolesách neprídu skrátka, okrem miestnych cyklotrás v prekrásnej prírode, regiónom prechádza aj legendárna Dunajská trasa z Passau až k Čiernemu moru.

Pre tých, ktorí to majú radšej ušľachtilejšie a na úrovni, tu rovinatý terén dal vzniknúť golfovým ihriskám, ktoré si rýchlo získavajú svojích stálych hostí aj spoza hraníc. To asi nebude náhoda, že sa tu tak vzácne nakombinovala príjemná klíma, priateľskí domáci, idylická príroda s bohatými možnosťami rekreácie a športu. A ešte aj to vínko tu tak chutí. No, kto by tomu dokázal odolať.

polia traktor

Slnko a pôda

V Strekove milujú víno všetci. Aj slnko, voda a zem.

Každý rád vyzdvihuje výnimočnosť svojho diela a svojim spôsobom má pravdu. Asi ťažko by sme našli dve rovnaké vína hoci aj od susediacich vinárov. Myslíme si, že práve vzťah k tomuto remeslu je to, čo robí dobré víno výnimočným. Sú tu však aj iné podmienky, ktoré majú nezanedbateľný vplyv. A práve tie robia Strekov ideálnym miestom pre venovanie sa tejto láske.

Nachádzame sa v takzvanom zlatom vinohradníckom reze – v mieste, s mimoriadne priaznivými podmienkami na pestovanie viniča. Začneme tým, že máme štatisticky najviac slnečných dní v roku. Tejto protekcii od slnka sa nesmierne tešíme, pretože jeho nedostatok sa nedá ničím nahradiť. Skrátka aj ono to tu má rado. Matička zem v starostlivosti nijak nezaostáva. Obsahuje všetko potrebné pre pestovanie viniča vo vrcholovej forme. Okolité lesy a rybníky spolu s neďalekým Dunajom vytváraju makroklímu, ktorá dáva vínu nezameniteľný charakter. Letný vzduch tu býva presýtený vôňou obilia, marhúľ, broskýň a sliviek. A počas babieho leta môžete pozorovať opar vinúci sa z blízkych Parížskych močiarov. Sme presvedčení o tom, že to všetko sa dá nájsť aj v našom víne. Dokonca občas máme pocit, že ono si pestuje nás.

vinohradnik

Ozvite sa nám

Kontakty

Vyrába a plní

Vienna DC, a.s.
941 36 Rúbaň č. 1
GPS: 47.9325261  18.3927398

Kontakty

Distribúcia

distribucia@vinoruban.sk

tel. číslo: +421 905 692 298

Všeobecné informácie

info@vinoruban.sk

tel. číslo: +421 905 692 298

Služby vinárstva

sluzby@vinoruban.sk

tel. číslo: +421 915 432 001
<!--
47.933626, 18.392592
Chateau Rúbaň
-->